Bratislavský hrad, Bratislava Bratislava

OPERAFEST NA HRADE

Festivaly - Hudba 22.06 20:00 21:00

OPERAFEST NA HRADE
21.-23.6.2024

 Unikátny operný festival pod holým nebom zaznie už po štvrtý krát.
Zažite neopakovateľnú atmosféru s hviezdami pod hviezdami.
Tri jedinečné večery na západnej terase Bratislavského hradu.

 

21.6.2024  20.00
Umberto GIORDANO – ANDREA CHÉNIER

Opera Andrea Chénier patrí k vrcholom talianskej veristickej tvorby konca 19. storočia. Giordano vládol schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom. Orchestrálna inštrumentácia hýri farbami a vokálne línie chytajú za srdce – aj preto toto dielo patrí k zlatému fondu svetovej opery, ku ktorému sa operné domy vracajú znovu a znovu. Libreto vytvorené L. Ilicom vzniklo bez literárnej predlohy, no je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci môžu preniesť do dynamickej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Témou opery je však viac ako politické udalosti tej doby, láska v čase spoločenských zmien. Základom opery je teda kontrast: lyrická láska uprostred revolučného besnenia, lyrické kantilény Chéniera a Maddaleny sú v protiklade k vypätým ansámblovým scénam. Podstatou opery sú však ľahko zapamätateľné melódie a silný emotívny zážitok z hudby. 

Po prvý krát sa v rámci festivalu Operafest na hrade predstaví s týmto operným titulom banskobystrická Štátna opera pod dirigentskou taktovkou vynikajúceho talianskeho dirigenta Stefana Romaniho.

 

22.6. 2024 20.00
Operný galakoncert troch tenorov

Program Operného galakoncertu je zostavený z najznámejších operných árií a piesní. Na koncerte vystúpia traja svetový tenori v sprievode veľkého symfonického orchestra Operafestu na hrade.

 

23.6. 2024 20.00
Koncert filmovej hudby

Na záverečnom Koncerte filmovej hudby uvedie veľký symfonický orchester množstvo titulov širokej škály žánrov filmovej a televíznej hudby. Po obrovskom úspechu vypredaného Koncertu filmovej hudby v roku 2022 a 2023, sme opäť zaradili do programu melódie svetových skladateľov a pridávame k nim ďalšie svetové tituly, na ktoré sa môžete tešiť pod hviezdami na západnej terase Bratislavského hradu.

 


Zdroj informácií.