Koncertná sála Klarisky, Bratislava Bratislava

PREMIÉRY

Festivaly 24.06 19:00 20:00

Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam na slovenskej scéne festivalov klasickej hudby a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. 48. ročník nadväzuje na dlhoročnú tradíciu a úspechy zaznamenané v posledných rokoch. Bude hostiť umelcov z 8 krajín sveta – Brazílie, Španielska, Portugalska, Talianska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska. Okrem gitarových recitálov zaznejú v termíne od 23. do 30. júna programy komornej hudby, gitara v kombinácii so sláčikovým kvartetom, spevom, či bandoneónom. Koncerty sa konajú v najkrajších koncertných priestoroch historického centra mesta akými sú Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Koncertná sieň Klarisky, Dom Albrechtovcov a nový očarujúci koncertný priestor PONTON priamo na hladine Dunaja. Súčasťou festivalu je aj bohatý sprievodný program (majstrovské kurzy, prednášky, prezentácie), určený odbornej ale i laickej verejnosti.
Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2024.

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude hostiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Ako prvá v nej v pondelok 24. júna zaznie slovenská a poľská hudba v rôznorodých podobách, zahŕňajúca hneď niekoľko svetových premiér. Kombinácia gitary, flauty a sláčikového kvarteta, i spolupráca slovenských a poľských umelcov Mareka Nosala, Jakuba Morozińského, Ondreja Veselého, Veroniky Vitázkovej a špičkového Mucha Quartet si zaslúži pozornosť nielen milovníkov súčasnej hudby. V prvej časti programu uvedú Ondrej Veselý a Mucha Quartet diela pre gitaru a sláčikové kvarteto (z toho dve premiéry) slovenských skladateľov Petra Machajdíka, Lukáša Borzíka a Jany Kmiťovej, doplnené o gitarové miniatúry škandinávskych autorov Suilama (Aulis Sallinen, Esa-Pekka Salonen?) a Benta Sørensena. Druhá časť večera bude predstavením poľskej hudby troch storočí. Najskôr široká paleta hudby od raného romantizmu po súčasnosť pre dve gitary v podaní poľského dua Marek Nosal & Jakub Moroziński a následne svetová premiéra sexteta Iguaçu pre gitaru, flautu a sláčikové kvarteto, poľského skladateľa pôsobiaceho v Berlíne Jaceka Rabinskeho, v spolupráci Mareka Nosala so slovenskými umelcami Veronikou Vitázkovou a Mucha Quartet.

VSTUPENKY:

Základné vstupné: 12€

Zľavnené vstupné:
študenti (ISIC), učitelia (ITIC) a dôchodcovia nad 65 rokov 8€ / ZŤP a deti do 12 rokov 1€

PERMANENTKA na koncerty 23. – 27. 6. o 19.00: 48€ / 32€ študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov

Vstupenky sú dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal. Predpredaj končí 1 deň pred konaním koncertu (v prípade permanentky 1 deň pred 1. koncertom festivalu). Ďalšie vstupenky bude možné zakúpiť 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

Viac informácií nájdete na našej webstránke www.jkmertz.com
Sledujte nás na Facebooku (www.facebook.com/mertzguitarfestival) a Instagrame (www.instagram.com/mertzguitarfestival).

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!

Predaj len formou Hometicket ! 


Zdroj informácií.