Po stopách dobrého vojaka Švejka

65.9 km
06:36 hod.

Po stopách príbehov dobrého vojaka Švejka je názov novej cyklotrasy, ktorá pribudla na severovýchode Slovenska. 52 kilometrová trať, ktorá začína v Leboreckom sedle neďaleko obce Palota a končí pred sochou vojaka Švejka pri humenskej železničnej stanici, nadväzuje na Švejkovu cyklotrasu z územia Poľska, ktorá sa však začína až v ukrajinskom Ľvove. Cyklotrasa kopíruje železničnú trať, ktorou v minulosti putovali počas prvej svetovej vojny frontové vojská, a podľa svetoznámeho románu Jaroslava Haška aj legendárna postava dobrého vojaka Švejka. Ide o prvú etapu cyklotrasy, ktorá by mala pokračovať až k slovensko-maďarskej hranici, kde by sa mala neskôr napojiť k ostatnými cyklotrasami pod hlavičkou Švejka cez Budapešť, Viedeň, České Budejovice až do Prahy. Novú trasu pre cyklistov vybudovala organizácia Fénix v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (CR) Horný Zemplín Horný Šariš a Krajskou organizáciou CR Severovýchod Slovenska - Prešov, pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny.

Laborecký priesmyk (poľ. Przełęcz Radoszycka, 684 m n. m.) je priesmyk v severnom hrebeni Laboreckej vrchoviny, súčasť slovensko-poľskej štátnej hranice. Priesmykom vedie cesta z obce Palota do poľskej obce Komancza, v súčasnosti zjazdná pre motorové vozidlá. Vedie ním medzinárodná turistická trasa E3 od vrchu Paseky (844 m n. m.) na Vysoký grúň (904,9 m n. m.). Priesmyk je pramennou oblasťou Vydranky, ľavostranného prítoku Laborca. Neďaleko priesmyku je prírodná rezervácia Palotská jedlina, ku ktorej sa bicyklom dostať veľmi nedá (len MTB), ale stojí za zhliadnutie.

686 m n.m.Prístrešok Laborecký priesmyk

V roku 2007 obec Palota vyčistila plochu vojnového cintorína od náletových drevín a pristúpila k obnove hrobový polí.

443 m n.m.Vojnový cintorín Palota

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále jediné v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia...

326 m n.m.Múzeum moderného umenia Andy Warhola Medzilaborce

Krásny Brod je najstarším pútnickým miestom súčasnej prešovskej gréckokatolíckej eparchie. Samotný monastyr je zrejme zo 14. storočia. Foto Pierre Bona, Wikimedia.

287 m n.m.Monastyr Krásny brod

Socha dobrého vojaka Švejka z románu Jaroslava Haška od roku 2000 stojí na hlavnej železničnej stanici v Humennom, z ktorej si románová postava dobrý voják Švejk pri návšteve v Humennom na začiatku 20. storočia pila „znamenitú železitú vodu“. Autorom sochy je humenský sochár Jaroslav Drotár. Turistická cesta „Po stopách dobrého vojaka Švejka“ vedie z Humenného po železničnej trase cez Radvaň nad Laborcom do poľského mesta Sanok, kde sa nachádza viacero pamiatok na počesť dobrého vojaka Švejka.

148 m n.m.Sochy Švejk