Slovensko autom, top destinácie I

351.1 km
05:16 hod.

Top destinácie Slovenska, ku ktorým sa dá dostať autom a bez námahy. Len veci, kde je ozaj čo vidieť a neznudia ani malé deti :)

Poskladal: Rasťo

Bardejovské radničné námestie je krásne samé o sebe, netreba ani veľa chodiť. Foto Wikipedia, Jozef Kotulič.

272 m n.m.Bardejov

Hrad z 13. storočia. V 16. - 17. storočí prestavaný. Dnes vlastivedné múzeum. Krásne expozície a pod hradom je skanzen a stredoveký tábor. V Ľubovni je perfektný salaš Franko, obed si treba naplánovať tam.

638 m n.m.Ľubovniansky hrad

Národná kultúrna pamiatka, oficiálne Lechnický kláštor, ktorého založenie oficiálne potvrdila v roku 1319 Spišská kapitula, leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Kláštor pôvodne slúžil reholi kartuzianskych, neskôr kamadulských mníchov.

458 m n.m.Červený kláštor

Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete (18,6 m). Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km. Foto Wikipedia.

574 m n.m.Levoča

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. V roku 1991 bola verejnosti sprístupnená jeho prvá časť. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova. Zaujímavý je objekt školy z Valaskej Dubovej, pričom dominantou areálu je gotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.

771 m n.m.Múzeum liptovskej dediny LM Pribylina

Na Chopok vedie lanovka z Jasnej. Hore je reštaurácia a po hrebeni sa dá bez väčšej námahy prejsť, je to takmer po rovinke. Krásne výhľady sú smerom na Liptov (sever) aj na Horehronie (juh).

1924 m n.m.Vrch Chopok

Mestský hrad, ktorého časti boli postavené v 13.-15.storočí. Komplex prešiel mnohými stavebnými úpravami. Národná kultúrna pamiatka. Kremnica je Banská Štiavnica, ktorá nie je v takom svahu :)

594 m n.m.Kremnica

Lesnícke múzeum v prírode je fascinujúcou prehliadkou lesa a lesných prác. K múzeu sa môžete dostať štýlovou Čiernohorskou železnicou (viac na http://www.chz.sk), ktorá premáva od 2.5. do 30.9. každý deň. Alebo môžete prísť autom, pred skanzenom je parkovisko pre 200 áut. Náučný chodník na 3,3 km trase a 75 zastávkach odkrýva tajomstvá lesa, históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu a význam lesa.

601 m n.m.Železničná stanica Čierny Balog - Vydrovo,skanzen